Sektörler

Fonsworld Danışmanlık olarak deneyimlerimiz ve uzman ekibimizle birlikte kalkınma ve ekonomik büyümenin itici gücünü oluşturan sektörleri yakından takip etmeye ve birikimlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

İMALAT SANAYİ

Bir ülkenin kalkınmasında, uluslararası rekabet gücü kazanmasında sanayi politikaları önemli bir role sahip.

İstihdam, üretim ve karlılık açısından özgün bir öneme sahip olan sanayi sektörü Türkiye için de büyümenin ana itici gücünü oluşturuyor.

Bu stratejik öneme sahip sektörde yatırım yapmak isteyen veya mevcut tesislerini yenileme ve modernize etmek isteyen yatırımcılar, sanayi sektörüne yönelik birçok teşvik ve destekten faydalanabilirler.

ENERJİ

Türkiye son yıllarda, dünyanın en hızlı büyüyen enerji piyasalarından biri haline geldi. Enerji sektörü hem dünyada hem de Türkiye’de katlanarak büyüyecek. Mevcut ve planlanan petrol/gaz boru hatları, kritik Türk boğazları ve yeni bulunan hidrokarbon rezervleri, Türkiye’nin enerji fiyatları üzerindeki kontrolünün artmasını sağladığı gibi enerji köprüsü rolünü de güçlendiriyor.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli yüksekliği, girişimci sanayi yapısı, modernleşme ve gelişme yönündeki kararlılığı ve yabancı yatırım potansiyeli sebebiyle Enerji Yatırımlarına çok çeşitli teşvik ve destekler verilmekte, yurt içinden ve yurt dışından birçok kredi kuruluşu tarafından finansman sağlanmaktadır.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK

Dünya nüfusu ile gıda kaynakları arasındaki makas her geçen yıl artıyor. Bu da gıda arzı güvenliğini tehlikeye sokuyor. Küresel ısınma, su kıtlığı, tarıma dayalı alanların azalması gibi unsurlar Türkiye ‘nin bu alanda yıldızını parlatıyor.

Sektörde verilmekte olan teşvikler ve yapılan yasal düzenlemelerin de katkısıyla ölçekler büyüyecek, bilinçli tarım pratiklerine yer verilecek. Özellikle organik tarım, damlama sulama, topraksız tarım, suda tarım önem kazanacak. Yağ, ambalajlı su, maden / meyve suyu, gazlı içecek, çay / kahve, şeker, bakliyat, süt ve ürünleri, beyaz et, çikolata, ünlu mamüller pazarı artarken, sigara, içki pazarında daralma olacak.

Ülkemiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık yatırımlarına yönelik devlet desteği, bitkisel üretim için elverişli iklim koşulları ve teknoloji gelişimiyle beraber artan üretim verimliliği gibi başlıca özellikleri sayesinde bu sektöre yönelik yapılacak yatırımlarda gerek ulusal gerekse uluslararası yatırımcılar için son derece elverişli konuma geldi.

SAĞLIK 

Sağlık sektörünün yapısı; ülke nüfusu, kültürel gelişim, doğal kaynak, politik ve ekonomik sisteme bağlı olarak değişim gösterir.

Sağlık sektörünün geleceğinin irdelendiği raporlarda, önümüzdeki on yıl içerisinde sektörün önemli değişikliklere sahne olacağı vurgulanıyor. Yapılan araştırmalar; farklılaşan nüfus yapısı, ortaya çıkan yeni hastalıklar, gelişen teknoloji, sağlık masraflarındaki büyük artış gibi faktörler nedeniyle, sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmaların iş stratejilerinde ciddi değişim yapmaları gerekliliğini ortaya koyuyor.

TURİZM

Ülkemizde ve Dünya genelinde sağladığı istihdam göz önünde bulundurulduğunda, turizm sektörü önde gelen sektörler arasında yer alıyor. Türkiye, bu sektörde oyuncu olan diğer ülkelerle yarışır hale gelmiş hatta birçok ülkenin önüne geçmiş durumda. Özellikle son yıllarda, termal/sağlık turizm, inanç turizmi ve kırsal turizme olan ilgi arttı ve bu alanda önemli yatırımlar yapıldı.

Ülkemiz, mükemmel kıyı şeritleri olan, çok sayıda doğal güzelliği ve tarihi mekânları bir arada barındıran turistik alanlara ve 4 mevsimin aynı anda yaşanabildiği iklimsel özelliklere ve öneme sahip.

Turizm sektöründeki bilgi birikimi, iyi eğitimli genç ve dinamik işgücü ve güçlü devlet destekleri bu sektöre yatırım yapmayı son derece avantajlı hale getirmiştir.

ÇEVRE VE GERİ DÖNÜŞÜM

Dünya ekonomisi gelişiyor. Sanayileşme, endüstrileşme ve kentleşme her geçen gün hız kazanıyor. Bu büyümeye paralel olarak Çevre Duyarlılığı ve bu konudaki yatırımlarda hızla artıyor.

Türkiye’ de bundan sonra çevre dostu üretim, madencilik, geri dönüşüm sektörleri önem kazanacak. Yarınların başladığı yerin geri dönüşüm sektörü olduğu anlaşılacak.

BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİ

Türkiye bundan sonra teknoloji, inovasyon ve yenilikçilik konularına odaklanacak. Çünkü, Ar-Ge ile başlayan süreçte, teknoloji gelişiyor, bu kalite ve verimlilik artışı olarak artan üretime yansıyor. Yazılım, programlama, web tasarımı, donanım, eticaret bilişimde ön planda olacak. Bu alanda nanoteknoloji, genetik ya da biyoteknoloji, yeni nesil nükleer yakıtlar ve teknolojileri, hidrojen ve yakıt pili teknolojileri ,süper iletkenlerin üretimi ve endüstriyel tasarım öne çıkacak.